Portal Miasta Ełk

bus lotnisko elk warszawa olsztyn gdansk transport

Informacja dotycząca wycofania skargi przeciwko Rzeczpospolitej Polskiej

skargaUEW dniu 4 lutego br. Komisja Europejska zdecydowała o wycofaniu z Trybunału Sprawiedliwości UE skargi przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie C-223/09. W skardze Komisja zarzuciła Polsce brak transpozycji w wyznaczonym terminie do polskiego porządku prawnego postanowień dyrektywy 2005/89/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 stycznia 2006 r. dotyczącej działań na rzecz zagwarantowania bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej i inwestycji infrastrukturalnych, a w każdym razie niepoinformowanie Komisji o przyjęciu tych przepisów. Dyrektywa ta określa działania mające na celu zagwarantowanie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej w celu zapewnienia właściwego funkcjonowania rynku wewnętrznego energii elektrycznej oraz zagwarantowanie: a) odpowiedniego poziomu mocy wytwórczych, b) odpowiedniej równowagi między dostawami a zapotrzebowaniem oraz c) właściwego poziomu połączeń międzysystemowych pomiędzy państwami członkowskimi w celu rozwoju rynku wewnętrznego.


Również odrzucono skargę w sprawie C-172/09. Skarga Komisji została złożona w Trybunale w dniu 15 czerwca 2009 r. W lipcu 2009 r. Polska przedstawiła w odpowiedzi na skargę swoje stanowisko, w którym wykazała, że wszystkie postanowienia wspomnianej dyrektywy zostały w terminie transponowane do polskiego porządku prawnego. Jednocześnie Polska dokonała pełnej notyfikacji przepisów wdrażających dyrektywę. Po analizie pisma procesowego przedstawionego przez Polskę, Komisja uznała przekazane informacje za wystarczające i postanowiła wycofać skargę.

Jest to trzynasta sprawa prowadzona przez Komisję przeciwko Polsce na podstawie d. art. 226 TWE, którą Komisja zdecydowała się wycofać.

Sprawa C-172/09 została wszczęta przez Komisję Europejską w związku z nieprzyjęciem przez Rzeczpospolitą Polską przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych koniecznych dla wykonania dyrektywy 2005/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie przeciwdziałania korzystaniu z systemu finansowego w celu prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu, a w każdym razie w związku z niepoinformowaniem Komisji o przyjęciu tych przepisów. Skarga została skierowana do Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich w dniu 25 listopada 2008 r.

W odpowiedzi na powyższą skargę, przesłaną do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w dniu 26 czerwca 2009 r., Rzeczpospolita Polska podniosła, że z 47 artykułów, z których składa się dyrektywa 2005/60/WE, Rzeczpospolita Polska nie implementowała jedynie pięciu ? pozostałe przepisy zostały natomiast wdrożone do prawa krajowego w terminie lub nie wymagały implementacji.

Ponadto, w dniu 22.10.2009 r., weszła w życie ustawa z dnia 25 czerwca 2009 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł oraz o przeciwdziałaniu finansowaniu terroryzmu oraz o zmianie niektórych innych ustaw, implementująca do prawa polskiego nie wdrożone wcześniej przepisy dyrektywy 2005/60/WE i dokonująca tym samym pełnej implementacji dyrektywy do prawa krajowego. Przepisy te zostały notyfikowane Komisji Europejskiej.

W związku z powyższym w piśmie procesowym z dnia 18 stycznia 2010 r. kierowanym do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, Komisja Europejska oświadczyła, że wycofuje skargę złożoną przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie C-172/09.

Jest to dwunasta sprawa prowadzona przez Komisję przeciwko Polsce na podstawie d. art. 226 TWE, którą Komisja zdecydowała się wycofać.

źródło: polskawue.gov.pl

Panel użytkownika

Portal Miasta Ełk

wirtualnyElk.pl - niezależne media

Ełk | informacje, wydarzenia, artykuły, forum miasto Ełk

youtube wirtualnyelkfacebook wirtualnyelkWspółpraca
Reklama
Kontakt