Artykuły nadesłane

uslugi elektryczne elk

e-ZLA

Coraz więcej wystawianych e-ZLA

Od stycznia 2016 roku lekarze mogą wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie, nazywane e-ZLA. Dzięki licznym szkoleniom prowadzonym przez pracowników ZUS, lekarze coraz częściej wystawiają e-ZLA. W lutym w Elblągu wystawiono 19035 wszystkich zwolnień lekarskich, z czego 2911 były to e-ZLA. Natomiast w Olsztynie lekarze wystawili 42999 zwolnień, elektronicznych było 5292.

W stosunku do listopada zeszłego roku jest wzrost nawet o ponad 10% na przykładzie Elbląga. Przypomnijmy - wystawianie e-ZLA będzie trwało krócej niż wypisywanie papierowego zwolnienia. Lekarz uzyska bowiem dostęp do danych pacjenta (ubezpieczonego), jego pracodawców (płatników składek) oraz członków jego rodziny - jeśli zwolnienie będzie wystawiane w celu opieki nad nimi. Gdy wpisze numer PESEL pacjenta, to pozostałe dane identyfikacyjne zostaną automatycznie uzupełnione przez system.

Do 30 czerwca 2018 r. lekarz może wystawiać papierowe zwolnienia według dotychczasowych zasad. Obecnie w całym kraju lekarze otrzymują jednorazowo mniejszą liczbę druków zwolnień do wypisywania. Stopniowo ograniczamy ilość wydawanych druków, gdyż chcemy uniknąć sytuacji, że tuż przed 1 lipca lekarze będą masowo zwracać niewykorzystane blankiety. W styczniu lekarz mógł pobrać i posiadać „na stanie” pięć bloczków, w lutym zmniejszyliśmy tę liczbę do czterech a w marcu do trzech. Gdy lekarz wykorzysta posiadane druki bez problemu może otrzymać nowe. Zmiana ta usprawnia dostarczanie druków zwolnień do ZUS przez lekarzy, a tym samym pozwala im pobierać tyle ile potrzebują. Już od początku roku, namawiamy lekarzy i specjalnie dla nich organizujemy również - w ich miejscu pracy - szkolenia, oraz pomagamy w założeniu bezpłatnego certyfikatu do wystawiania e-ZLA.

Do tej pory elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA) można było podpisywać przy pomocy profilu zaufanego ePUAP lub płatnego podpisu kwalifikowanego wystawianego przez pięć centr certyfikacyjnych. Od 1 grudnia lekarz może bezpłatnie pobrać odpowiednią aplikacje ze strony ZUS. Darmowy certyfikat umożliwiający podpisywanie elektronicznych zwolnień

Wideo informacje

Kategoria: Wiadomości lokalne

Osiem milionów złotych wyda samorząd Ełku na budowę i przebudowę ścieżek rowerowych w mieście. Projekt składa się z...

Kategoria: Wiadomości lokalne

Z forum

Kalendarz imprez Ełk

loader
Clear

-11°C

Ełk

Clear

Wilgotność: 86%

Wiatr: 22.53 km/h

  • 18 Mar 2018

    Słonecznie 0°C -11°C

  • 19 Mar 2018

    Słonecznie 2°C -7°C

On Screen Facebook Popup by Infofru

Receive all updates via Facebook. Just Click the Like Button Below

Close

Radio5 Ełk OnlinePlanet Cinema Ełk

reklama Elk

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za publikowane treści użytkowników!

Portal Miasta Ełk - wirtualnyElk.pl to informacje, wydarzenia, kalendarz imprez, ogłoszenia i forum.
Zaloguj

Loguj przez FACEBOOK