Witaj         Przypomnieć login?   Zarejestruj się   Loguj przez FACEBOOK
A A A
Zamieszki w Ełku

Dziś miasto Ełk przeżywa sceny jakie nigdy nie miało miejsce. Wszystko to za sprawą morderstwa w noc sylwestrową z 2016/2017, które miało miejsce przy Armii Krajowej przy jednym z ełckich tzw "kebabów". Jak poinformowała z rana rzecznik prasowy KPP Ełk "

Ełccy policjanci zatrzymali czterech mężczyzn – prawdopodobnie obcokrajowców – którzy w sylwestra zaatakowali młodego mężczyznę. 21-latek zginął do ciosów nożem. "

Przed jednym z lokali doszło do awantury, w wyniku której śmierć poniósł 21-letni mężczyzna. Policjanci zatrzymali sprawców, zabezpieczyli ślady i przesłuchali świadków – mówił na antenie TVP Info sierż. sztab. Rafał Jackowski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

Jak dodał, śledztwo prowadzone jest w kierunku zabójstwa. Mężczyznom grozi dożywocie.

kebab elk pamietamy

Morderstwo wywołało wśród społeczności ełckiej olbrzymie wzburzenie. Dziś na godziene 14:00 zostałą zaplanowana pikieta, w miejsu zabójstwa. Przyszło na nią ok 2000 ełczan. Byli to ludzie w różnym wieku, młodi i starsi. Wszyscy wypowiadali się z emocjami. Byli bardzo wzburzeni i niezadowoleni z tej sytuacji. Lokal w którym doszło do wntury i zabójstwa został zdewastowany. W lokalnej społeczności można słyszeć głosy o chęci zniszczenia wszystkich lokali z kebabem.

 

 

 

 

W godzinach wieczornych starsi ludzie i dzieci rozeszli się do domów. Na mieście zostali generalnie sami tzw. huligani, którzy szukali zaczepki z Policją. Doszło do starć z Policją, zaszła potrzeba użycia gazu. W kierunku policji poleciały kosze na śmieci, kamienie i petardy. Poleciał również koktajl mołotowa. Zamieszki rozprzestrzeniły się na w różne części  miasta. Wszystkie lokale z kebabem są chronione przez ełcką Policję, aby nie doszło do kolejnych aktów wandalizmu.

Ełcką policję wspiera Policja z Olsztyna oraz Żandarmeria Wojskowa. Policjanci monitorują wszystie osoby uczestniczące w zamieszkach, w celu wyciągnięcia późniejszych konsekwencji. Wyłapywani są najbardziej agresywni i aresztowani.

Z informacji jakie udaje się uzuskać w internecie, ełczanie piszą, że właścicielami lokali z kebabem są obcokrajowcy. Posiadają oni przynajmniej dwa lokale w Ełku. 

Jak można przeczytać na profilu Zbigniewa Stonogi "Jak się okazuje podobna sprawa miała już miejsce ale tureckim przedsiębiorcom nie postawiono zarzutów. SMS od Was "Witam. To nie pierwsza sytuacja w Ełku w której kebabownicy użyli meczety, wcześniejsza sprawa jeżeli chodzi o obcokrajowców (inny kebab w Ełku) została zamieciona pod dywan chociaż poszkodowanych było dwóch Polaków, konsekwencje ponieśli obywatele Polski, monitoring z kamer lokalu jak i miejski zaginął. Zarzuty w tej sprawie uslyszaly także osoby nie biorące udziału w tej całej sytuacji, zarzuty zostały przedstawione na podstawie zeznań obcokrajowców, którzy użyli noża. kebabownicy dalej robią swoje pasztety zawiniete w tortille, i tną mięsa ta sama maczeta która ugodzili Polaka. A Polacy? Usłyszeli po 4 zarzuty!! Media nic nie wspomniały o poszkodowanych polakach".

Jeśli jest to prawdą, to można zadać sobie pytanie; czy brak postawienia zarzutów w pierwszej sprawie, zachęcił tych ludzi do użycia noża i zasztyletowania ełczanina w noc sylwestrową? 

 

zamieszki w elku po morderstwie

 

[EDIT]

Zamieszki trwają od popołudnia jest godz: 21:00

Zamieszki trwają w dalszym ciągu. Wiele osób na facebooku udostępnia transmisje live z centrum miasta. Widać, że cały czas coś się dzieje, jest bardzo gorąca atmosfera, słychać szczęk szkła, wyzwiska w kierunku policji. 

 

 W związku z pogłoskami, na temat przyjazdu narodowców z Białegostoku policjanci obstawili także ełcki dworzec. 

Transmisja live dostępna tutaj

Rzucane są hasła "j***ć ciapatych", "polska dla Polaków", "j***ć islam", "wypi****lać", "Polska cała tylko biała", jednakże brak jest transparentów. Bardzo niezdrowo to wygląda. Przygotowywany jest chyba jakiś szturm. Co jakiś czas najbardziej agresywne osoby są aresztowane.

 

godz: 21:25

 Do protestujących ełczan przemawia ktoś przez megafon- być może to funkcjonariusz policji, lub jakiś polityk / radny  (niestety z okna nie rozpoznajemy twarzy)  Mówi, że też jest ełczaninen słowami - "ja też jestem jednym z Was". Człowiek zachęca ełczan do poszanowania naszego miasta Ełk i zaprzestania niszczenia miasta. Człowiek ten zdaje się występuje w roli mediatora, jednak nie bardzo zostaje wysłuchany przez zgromadzonych. Rodzina zmarłego ełczanina prosi o zaprzestanie kontynuowania zamieszek. Również my przyłączamy sie do tego. Apelujemy o powściągliwość i rozejście się do domów!

 

godz: 21:45

 Cały czas jest gorąca atmosfera, prowadzone są mediacje z protestującymi, aby oni rozeszli się do domów.

 

godz: 21:46

 Przez megafon proszi się demonstrantów o uszanowanie śmierci chłopaka minuta ciszy. Młodzi demonstranci chcą iść się modlić w miescu zabójstwa, ale obawiają się, że nie zostaną przepuszczeni przez kordon policyjny.

 

godz: 21:51

Demonstranci odmawiają pacierz

 

godz: 21:53

Jeden z demonstrantów staje na przeciwko kordonu policyjnego i uderza z pięści w tarczę policyjną.

Tłum śpiewa i wykrzykuje różne hasła. Najczęściej pojawiającym się hasłem jest "zawsze i wszędzie policja je***a będzie"

 

godz: 22:03

Jest już ewidentnie mniej zgromadzonych. W dalszym ciągu ełczanie zachęcani są do rozejści się do domów.

 

godz: 22:10 

Ełczanie rozchodzą sie do domów pod warunkiem, że policja opuści tarcze.

 

 

W sumie zatrzymanych zostało 25 męzczyzn i jedna kobieta.

Strat jeszce nie oszacowano. 

Zatrzymani spędzą noc w policyjnej izbie zatrzymań. Policja będzie przeglądać materiały wideo oraz sukcesywnie dokonywać aresztowań osób, które ewidentnie naruszyły prawo.

Prezydent miasta Ełku zaapelował do mieszkańcow o rozwagę i zachowanie spokoju.

kominki grille wedzarnie

Wydarzenia

Ełcki Klub Przedsiębiorczości

II Spotkanie Ełckiego Klubu…

Zapraszamy na II Spotkanie Ełckiego Klubu Przedsiębiorczości, które odbędzie się 25 kwietnia o godz. 18:00 w Parku Nauk...

Dzieci posadziły drzewa w Ełku

Dzieci posadziły drzewa w E…

Młode kasztanowce, jesiony, platany i buki posadzone zostały dzisiaj na Placu Jana Pawła II oraz przy promenadzie. W pra...

reklama Elk

Na sygnale

Taśma policyjna

Ciało mężczyzny znaleziono w r…

Policja pod nadzorem prokuratury wyjaśnia okoliczności śmierci mężczyzny, którego ciało znaleziono w niedzielę (05.03.) ...

Areszt policyjny

Palacz wykonywał obowiązki słu…

Prawie 3,5 promila alkoholu w organizmie miał palacz kotłów centralnego ogrzewania. Mężczyzna w takim stanie próbował wy...